Skip to main content

12h w podróży i 3 dni konferencji zaliczone!

Przetrwałam kolejny intensywny tydzień!
Poniedziałkowa biochemia poszła zaskakująco dobrze, więc ze spokojnym sumieniem mogłam odpuścić czwartkową (i tak bym ją odpuściła, bo już się zapisałam na konferencję chirurgiczną i nie zamierzałam rezygnować, ale przynajmniej na spokojniej). Wtorkowe kolokwium z patomorfologii już niekoniecznie, ale to było do przewidzenia, bo miałam w sumie jeden dzień na naukę, a materiału mnóstwo. Nawet osoby, które spędziły nad tym znacznie więcej czasu mają bardzo duże wątpliwości czy zdały. Dowiemy się pewnie koło piątku, ale u mnie to praktycznie nierealne. Poprawka w poniedziałek, wiec na nią też nie będę miała czasu się nauczyć, ale kolejna dopiero koniec maja/początek czerwca, więc wtedy już na spokojnie. Naprawdę lubię ten przedmiot i chciałabym te rzeczy wiedzieć, a nie tylko zdać.
Zaraz po kolokwium poleciałam po walizkę i na pociąg do domu. Tam przespałam się kilka godzin i o 6:40 wsiadałam do pociągu do Warszawy. Prosto z dworca pojechałam do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym odbywała się konferencja. Rozpoczął ją gość specjalny z Wielkiej Brytanii, przedstawiciel National Health Service, który opowiedział o sytuacji społeczno-politycznej w UK. Byłam zaskoczona informacją, że głównym "motorem" zmian jest tam, nie tylko społeczność LGBT, ale właśnie osoby takie jak on, czyli pracownicy narodowej służby zdrowia. Kolejnym punktem konferencji był panel dyskusyjny, w którym uczestniczył między innymi znany polski seksuolog Lew Starowicz, a także inni specjaliści z dziedziny psychologii, psychiatrii, seksuologii i ginekologii.
Po dyskusji i przerwie obiadowej (widać było, że organizatorzy nie oszczędzali na jedzeniu, był bardzo duży wybór dań i, nie wiem jak pozostałe, ale placuszki z cukinii, które jadłam, były naprawdę pyszne) odbyła się prelekcja moich kolegów z IFMSA, na temat naszej działalności na rzecz społeczności LGBT i edukacji przyszłych kadr medycznych w tej tematyce. Kolejny panel dyskusyjny dotyczył transpłciowości i transseksualizmu, a po nim mogliśmy posłuchać o prawach osób homo-, bi- i transseksualnych w Polsce oraz o tym w jaki sposób są one najczęściej naruszane przez pracowników służby zdrowia. Na zakończenie odbyła się prezentacja publikacji "Zdrowie LGBT. Przewodnik dla kadry medycznej.", która podobnie jak sama konferencja, była zwieńczeniem 2 letniego projektu Kampanii Przeciwko Homofobii, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundacji Watch Health Care i IFMSA Poland. Każdy uczestnik otrzymał papierowe wydanie książki, oraz pendrive'a z wersją elektroniczną.
Wieczór spędziłam na imprezie ze znajomymi z Warszawy, a następnego dnia pojechałam na kolejną konferencję, tym razem do Poznania. Niestety z przyczyn ode mnie niezależnych nie udało mi się dotrzeć na warsztaty laparoskopowe, więc miałam trochę czasu na nadrobienia zaległości w kontaktach interpersonalnych (mówiąc po ludzku, odwiedziłam rodzinę :P ). Na drugi dzień konferencji przewidziane były wykłady. Każdy z nich trwał tylko pół godziny, co było moim zdaniem świetnym rozwiązaniem. Trudno jest się skoncentrować na długim monologu prowadzącego, zwłaszcza gdy jest się dopiero na 2 roku, a lekarz zaczyna wchodzić w bardzo drobne szczegóły na temat omawianego zabiegu. Tutaj nie było tego problemu, ponieważ każdy prelegent musiał zmieścić się w ograniczonym czasie. Nie umiem wybrać jednoznacznie, który z wykładów podobał mi się najbardziej. Część była ciekawsza od strony merytorycznej, część trochę mniej trafiała w obszar moich zainteresowań, ale za to była prowadzona z ogromną werwą i poczuciem humoru. Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, zrobiłam więcej notatek niż na wszystkich wykładach, na których byłam w tym roku na uczelni (no dobra, to nie trudne jak się nie chodzi na wykłady :P ). Polska chirurgia, w pewnych aspektach, jest wciąż daleko za innymi krajami, na przykład w kwestii ilości  przeprowadzanych przeszczepów płuc, za to w innych obszarach zawstydza całą resztę Europy, a nawet świata. W żadnym innym kraju kardiochirurgiczne operacje dzieci z wrodzonym niedorozwojem lewej komory serca.nie są na tak wysokim poziomie jak w krakowskim ośrodku.
Dwa wykłady dotyczyły zabiegów, które wciąż dopiero "raczkują", bądź z różnych przyczyn, głównie finansowych nie są w Polsce wykonywane. Mowa tu między innymi o zastosowaniu terapii podciśnieniowej w leczeniu rozległych ran, oraz elektroporacji w usuwaniu guzów w onkologii.
Świetnym doświadczeniem był również wykład na temat leczenia tętniaków aorty brzusznej, ponieważ na moim ostatnim dyżurze chirurgicznym byłam przy takiej operacji, nie mając bladego pojęcia co się dzieję. Poczytałam później na ten temat w internecie, ale znacznie lepiej było usłyszeć o tym w formie krótkiego, bardzo konkretnego wykładu.
Konferencję chirurgiczną uważam za świetnie zorganizowaną i na bardzo wysokim poziomie. Jest to już kolejna rzecz, która utwierdza mnie w przekonaniu, że to właśnie specjalizacja, z którą będę chciała wiązać swoją przyszłość.

Comments

Popular posts from this blog

Kierunek Wyspy, czyli droga do stażu w Wielkiej Brytanii.

Już za kilka dni rozpoczynam ostatni rok studiów, ale jako, że lubię planować swoją przyszłość z wyprzedzeniem, moje myśli wybiegają o prawie rok do przodu, do czekającego mnie po szóstym roku stażu podyplomowego. Pozostając wierną maksymie, będącej nazwą mojego bloga ["Be brave, dream big."], moje plany dotyczące stażu wymagają trochę więcej zachodu i przemyśleń niż wybór miasta i szpitala w Polsce. Już kilka lat temu, zaraz po rozpoczęciu studiów, zaczęłam interesować się możliwościami kształcenia się za granicą. Ktoś mógłby mi wytknąć, że to niepatriotyczne z mojej strony, ale dla mnie najważniejsze jest to, aby uzyskać jak najlepszą możliwą edukację, a to gdzie będzie się to odbywać jest dla mnie sprawą drugorzędną. Swoje rozważania rozpoczęłam od Kanady, ponieważ przy wszystkich absurdach dzisiejszego świata, robi ona wrażenie bardzo stabilnego kraju, z dobrze prosperującym systemem ochrony zdrowia. Niestety, dostanie się tam na specjalizację (staż odbywa się u nich w ra

I rok w pigułce - anatomia i histologia.

Wakacje trwają w najlepsze, ledwo wróciłam z rodzinnego wyjazdu, a zaraz czeka mnie kolejny, tym razem ze znajomymi. Dzisiejszy dzień spędzam odpoczywając, ale ponieważ pojawiło się kilka próśb, stwierdziłam, że spróbuję stworzyć post, w którym podsumuję pierwszy rok studiów. Za każdym razem, gdy ktoś pyta mnie jak wyglądają studia medyczne, albo jak było na pierwszym roku, mam poważny problem z odpowiedzią. Mam dwie opcje, powiedzieć to co pierwsze przychodzi mi na myśl i zabrzmieć jak zbyt pewna siebie i przesadnie wyluzowana czy spróbować tak ubrać to w słowa, żeby brzmieć tak jak stereotypowy student medycyny powinien... Na szczęście należę do osób, które wolą być szczere niż brzmieć dobrze, więc prawie zawsze wybieram opcję nr 1. I rok, tak jak zapewne każdy inny, jest do przejścia. Co więcej, na mojej uczelni jest on całkiem przyjemny i zapewnia na tyle dużą ilość czasu wolnego, że starcza go na imprezy, sport, IFMSA, gotowanie(niektórzy lubią, ja jestem za leniwa :P), spot

II rok w pigułce - biochemia, fizjologia i patomorfologia.

Miałam poczekać z tym postem do wakacji, ale ponieważ mam trochę wolnego czasu (no dobra, wcale nie mam, ale tym większą mam ochotę na pisanie tutaj :P ), postanowiłam kontynuować tradycję i napisać podsumowanie przedmiotów z bieżącego roku. Ostrzegam, że pewnie znów się rozpiszę, jak w ubiegłym roku, ale postaram się pilnować i zawrzeć najważniejsze informacje bez zbędnej prywaty. BIOCHEMIA Jeśli komuś na pierwszym roku wydaje się, że anatomia jest trudna (ja od początku pisałam, że poza pierwszym miesiącem, dla mnie nie była), to niech lepiej przygotuje się na dużo "płaczu i zgrzytania zębami" na drugim roku. Może przemawia przeze mnie trochę niechęć do pewnych asystentów, ale przedmiot naprawdę nie należy do najprzyjemniejszych, ani lekkich. Obowiązującą literaturą jest najnowsze wydanie Harpera, oraz wybrane rozdziały z Angielskiego, wszystko jest szczegółowo opisane w pliku, dostępnym na stronie Zakładu. Jak to wszystko wygląda? W pierwszym semestrze odbywają się